< <
 

 

        

        

 

       ?????!!!!!!!

Magdalena Je?man
tel.
42 6365802
kom.
508742666
biuro@ta-bajka.pl


Ta Bajka

Hodowla

Hotel

Psi Park

Miszmasz

Kontakt

 

PRAWIDŁOWA SOCJALIZACJA - CÓŻ TO JEST?

      Psy nie rodzą się ze znajomością komend a tym bardziej naszego ludzkiego świata. Muszą poznać to nasze środowisko (ulice, hałasy, samochody itp.) w którym przyjdzie pieskom żyć i im wcześniej to zrobią tym lepiej. Wszystko w rękach właściciela.
Dlaczego? Bo to, co nieznane budzi lęk i strach. Takich strachów w świecie ludzkim jest mnóstwo, więc im więcej mały towarzysz dotknie, powącha, zobaczy i pozna, tym więcej tych czynników uzna za normalne, właściwe i nie budzące obaw.
      Jest tu także mała pułapka . Jeśli będziemy chcieli zapoznać psa ze wszystkimi przedmiotami osobami dźwiękami na raz, może się okazać że efekt będzie zupełnie inny. Historię opisującą jakie mogą być skutki takiego postępowania przeczytasz w artykule Nie rzucaj szczeniaka na głęboką wodę.
Wracając do socjalizacji: doświadczenia, które pies zdobędzie w okresie socjalizacji (pod warunkiem, że nie będą nieprzyjemne dla psa ), zostaną zaakceptowane jako poznane i zwyczajne.
      Z czym należy psa zapoznać? Ze wszystkim, co tylko może go spotkać w dorosłym życiu. Sąsiad z laseczką czy parasolem, inne zwierzęta, samochód, tramwaj, dzwony kościelne itp., itd. Pomocna w ustaleniu z czym należy zapoznać psa jest ZASADA ZŁOTEJ 12 opracowana przez Margareth Hughes. Jest w niej jasno i klarownie wypisane o czym powinniśmy pamiętać.
Musimy być pewni, że wszelkie doznania maluszka mają pozytywny przekaz i nie budzą w nim strachu. Pamiętajmy, na siłę niczego nie zdziałamy.
Na koniec, socjalizacja nie musi być nudnym odhaczaniem co już mamy a co jeszcze nie. Zamieńmy ją w zabawę będzie ona super przygodą dla nas i naszego psa, tak więc smaczki w kieszeń i w drogę.

                                                                                                             Jolanta Lach

Zakup psa    Rozwój psa    Zmysły    Trening    Szkolenie szczeniaka    Utrzymanie     Finanse