Hotel dla Psów, Hodowla labradorów
Ta Bajka

tel. 42 636 58 02
kom. 508 742 666

Zobacz koniecznie bogatą galerię zdjęć z życia szczeniaczków


FILMOWA GALERIA


HOME

HOTEL
AKTUALNOŚCI

HODOWLA
ABRA

LANCJA
MAGA

DAGA
CZILU-reproduktor


KONTAKT
 

PIERWSZY MIOT DAGI
POTOMSTWO DAGI

DRUGI MIOT DAGI
TRZECI MIOT DAGI

GALERIA
archiwalna
GALERIA
GALERIA MIOT 2014


RASA LABRADOR

historia rasy

wygląd labradora

charakter labradora

labrador terapeuta

labrador ratownik

labrador opiekun

labrador myśliwy


SPRAWDŹ CZY LABRADOR TO PIES DLA CIEBIE.  TEST

 

RASOWY=RODOWODOWY 


VADEMECUM O PSACH

PSIE ABC

DOWCIPY O PSACH
TAPETY
LINKI

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

 

 

Labrador retriever
 
Klasyfikacja FCI: 122 Grupa: VIII.1 Aportery, płochacze i psy dowodne.
  Wzrost: 55 do 61 cm. Waga: 26 do 34 kg.

  

                                                                

Labrador - pies przewodnik    

To bardzo trudny i odpowiedzialny psi "zawód". Szkolenie jest trudne i długotrwałe, gdyż w psie muszą zostać stłumione naturalne instynkty (na przykład gonienie za kotami, czy sukami w rui). Pies niewidomego ma za zadanie ułatwić niepełnosprawnej osobie życie i umożliwić samodzielna egzystencję. Pies przewodnik musi nauczyć się bezpiecznie przeprowadzać pana przez jezdnię, bezbłędnie doprowadzać go do domu czy sklepu, ostrzegać przed przeszkodami (krawężniki, słupy itp.). To są niełatwe zadania, których podejmują się na ogół labradory.

Labrador -pies opiekun -
labrador uwielbia służyć swojemu panu

Coraz więcej psów trenuje się na opiekunów osób niepełnosprawnych. Specjalne szkolenia uczą psy poruszania się przy wózku inwalidzkim, robienia drobnych zakupów, gaszenia światła, otwierania lodówki i wyjmowania artykułów spożywczych, otwierania i zamykania szafek czy szuflad, przyciągania do łóżka wózka itp. Wszystko to po to, by ułatwić życie sparaliżowanej i unieruchomionej osobie. W tej roli sprawdzają się wyśmienicie labradory - są dużymi i silnymi psami a także bardzo posłusznymi.

Labrador - pies myśliwski
prawdziwym powołaniem labradora jest polowanie

Pies pomagał człowiekowi w polowaniu od zarania dziejów. Z biegiem lat nastąpiła ścisła specjalizacja psów myśliwskich: Labrador retriever to myśliwy w każdym calu.
Używany jest jako tropiący, umie pracować na farbie( odtwarza ślad i znajduje uciekającą , postrzeloną zwierzynę) a także jest dokładnym aporterem.
Labrador chętnie i posłusznie sprawdzi każde krzaki, wejdzie do każdej wody, zwiedzi bagna by przynieść zestrzeloną zwierzynę i z wody i z lądu.
 

 Labrador - ratownik   

Specjalne szkolenia przygotowują labradory do ratowania ludzkiego życia. Psy potrafią odnaleźć człowieka zasypanego zwałami śniegu, podczas gdy ratownik-człowiek w podobnej sytuacji jest praktycznie bezradny. W takich sytuacjach priorytetem jest czas, a pies przeszukuje zasypany teren znacznie szybciej, niż nawet grupa ludzi. Labradory bez lęku wchodzą w zgliszcza i ruiny budynków, pod którymi prawdopodobnie znajdują się ludzkie ofiary. Potrafią wyczuć żywą osobę nawet 20 metrów pod ziemią! Dzięki treningowi umieją błyskawicznie wskazać opiekunowi miejsce, w którym należy szukać.
Mnóstwo akcji poszukiwawczych (na przykład zaginionych w lasach dzieci) skończyłoby się niepowodzeniem, gdyby nie zaangażowanie psów podążających dniem i nocą po śladach zaginionych osób. Obecność psów w grupach poszukiwawczych daje aż 80% gwarancji sukcesu. Ich węch jest niezrównany, nie da się go zastąpić żadnym nowoczesnym urządzeniem. Labradory dobrze sprawdzają się także w ratownictwie wodnym. Odpowiednio wyszkolone potrafią wyławiać i doholowywać do brzegu tonących ludzi.

 

 

Czytaj też:

Osobowość labradora

Wygląd labradora retrievera

Historia rasy labrador retriever

Labrador retriever jako dogoterapeuta